Довідка

Часті питання

Нумерація фінансових операцій в реєстрі

Відповідно до наявних нормативних документів, щодо нумерації фінансових операцій в реєстрі, на даний момент діє вимога щодо НАСКРІЗНОЇ НУМЕРАЦІЇ протягом усього періоду діяльності суб'єкта:

Наказ Міністерства фінансів України від 29.01.2016 № 24

"1. Форма № 2-ФМ «Реєстр фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу» (далі - форма № 2-ФМ) формується з послідовних записів про фінансову операцію, при цьому кожний запис складається із заповнених бланків форм за відповідними розділами. Розділ III форми № 2-ФМ заповнюється для кожного учасника фінансової операції окремо. Усі записи в реєстрі мають наскрізну нумерацію і не можуть повторюватись протягом усього періоду діяльності суб'єкта."

Цей наказ залишається чинним до введення в дію нового Наказу № 322 від 04.06.2021.

Постанова Національного банку України від 28.07.2020 № 107

"17. Установа веде реєстр фінансових операцій, реєстр повідомлень про підозрілу фінансову діяльність, реєстр розбіжностей про КБВ та структуру власності, реєстр відмов та реєстр заморожень/розморожень (далі - реєстри повідомлень) з урахуванням фінансових операцій та відповідних фактів, що мали місце у відокремлених підрозділах установи, з окремою нумерацією в таких реєстрах, відлік якої має починатися з початку календарного року."

Наказ Міністерства фінансів України від 04.06.2021 № 322

Наказ Міністерства фінансів України від 07.04.2022 № 113

"4. Цей наказ набирає чинності у перший понеділок четвертого місяця після припинення чи скасування воєнного стану."

Примітка: Наказ № 24 від 29.01.2016 має втратити чинність згідно з Наказом Міністерства фінансів України № 322 від 04.06.2021, однак через перенесення терміну набрання чинності останнього згідно з Наказом № 113 від 07.04.2022, вимога про наскрізну нумерацію продовжує діяти до скасування воєнного стану.

Строки реєстрації фінансових операцій

Важливо дотримуватися строків і порядку дій при роботі з фінансовими операціями. За умови, що учасники фінансових відсутні в переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовані міжнародні санкції, у суб’єкта первинного фінансового моніторингу є один робочий день на виявлення фінансової операції, ще один на її реєстрацію та ще три на відправку до Держфінмоніторингу:

Згідно зі статтею 253 Цивільного кодексу України обчислення строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем ​​закінчення строку є перший наступний за ним робочий день. Неробочими днями є лише ті, які визначені законодавством, а не індивідуальними актами СПФМ.

Посилання:

Як перенести Експерт-ФМ на інший комп'ютер

Установка Експерт-ФМ

Для успішної установки і роботи з Експерт-ФМ ваш комп'ютер повинен відповідати наступним мінімальним вимогам:

При першій установці програми необхідно завантажити та встановити безкоштовну базу даних Microsoft SQL Express. Ви також можете використовувати вашу корпоративну базу даних починаючи з версії 2005.

Досить запустити майстер установки і кілька разів натиснути кнопку "Далі", щоб встановити програму на ваш комп'ютер. Після установки на робочому столі буде додана іконка для запуску програми.

При першому запуску програми у вікні підключення до БД натисніть посилання "Створити нову базу данних". Це займе кілька секунд і програма Експерт-ФМ запуститься в демонстраційному режимі. Щоб активувати всі її функції, вам необхідно вибрати пункт меню "Допомога \ Про програму" і натиснувши кнопку "Змінити ліцензію" вибрати файл з кодом активації Expert-FM.lic

Для шифрування даних програма "Експерт-ФМ" використовує сертифікати ЕЦП. Дивись посилання:

Обмін даними з Держфінмоніторингом здійснюється по електронній пошті за протоколами POP3 і SMTP. Це може бути як корпоративна пошта, так і інші сервіси (Gmail, ...). Повідомлення, яке відправляється по електронній пошті надійно зашифровано. Щоб налаштувати відправку та отримання пошти з програми, необхідно вибрати пункт меню "Сервіс \ Параметри" і задати параметри підключення до POP3 і SMTP серверів (см. приклад для Gmail).

Работа з Експерт-ФМ

Картка організації (1-ФМ)

Перше, що потрібно зробити - це заповнити інформацію по організації і відповідальному працівнику. Виберіть пункт меню "Реєстр \ Картка організації (1-ФМ)".

Відкриється форма "Картка організації". У ній можна завести декілька карток організацій. Це потрібно коли є філії і відповідальний працівник головного офісу подає за них форму 1-ФМ до Держфінмоніторингу.

УВАГА: Перша додана організація буде головним офісом, всі наступні - філіями. Щоб додати картку організації, необхідно в панелі інструментів натиснути кнопку "Додати" або на клавіатурі Ctrl+N.

Відкриється форма, в якій вводяться всі дані по організації. Надалі для формування і відправки форми 1-ФМ, досить буде змінити тільки необхідні дані в картці організації або додати новий наказ щодо відповідального працівника. Якщо підвести курсор миші до будь-якого поля введення даних, то з'явиться підказка, з додатковою інформацією щодо заповнення цього поля.

Реєстрація фінансової операції (2-ФМ)

Виберіть пункт меню "Реєстр \ Реєстр фінансових операцій" і в формі, що з'явилася натисніть кнопку "Додати" або на клавіатурі Ctrl+N. Відкриється форма для реєстрації фінансової операції.

Введіть всі необхідні дані по операції, коди обов'язкового і внутрішнього моніторингу, учасників і натисніть кнопку "Зберегти". При збереженні даних буде виконана їх перевірка, і в разі наявності помилок буде запропонована можливість відразу їх виправити або зберегти дані як є, з можливістю виправити їх пізніше. Доки фінансова операція не додана до реєстру її можна редагувати і видалити. При додаванні фінансової операції до реєстру, перевірка коректності даних буде виконана ще раз автоматично і система попередить про помилкові дані.

Щоб додати фінансову операцію до реєстру, необхідно клацнути на ній правою кнопкою мишки і в контекстному меню вибрати пункт "Дії над операцією \ Додати до реєстру". З'явиться вікно вибору номера першої операції в реєстрі.

Наступний крок простий, але дуже важливий, тому до нього потрібно поставитися уважно. Нумерація в реєстрі наскрізна за весь час роботи СПФМ. Якщо ви раніше не реєструвалася даних про фінансові операції в реєстрі, то почніть нумерацію з 1. В іншому випадку введіть в цій формі номер на 1 більше останньої зареєстрованої операції.

Якщо надіслати повідомлення з номером фінансової операції, яка вже була раніше прийнята Держфінмоніторингом на облік, то у відповідь ви отримаєте від Держфінмоніторингу файл-квитанцію з кодом помилки 1102 (Операція з таким номером у Реєстрі вже існує). Після цього фінансову операцію в реєстрі доведеться анулювати, змінити її номер і повторно надіслати її до Держфінмоніторингу.

Тому, у вікні вибору номера першої операції в реєстрі, кнопка "ОК" перші 30 секунд недоступна, щоб ви могли уважно прочитати повідомлення і ввести правильне значення.