Довідка

Часті питання

Строки реєстрації фінансових операцій

Важливо дотримуватися строків і порядку дій при роботі з фінансовими операціями. За умови, що учасники фінансових відсутні в переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовані міжнародні санкції, у суб’єкта первинного фінансового моніторингу є один робочий день на виявлення фінансової операції, ще один на її реєстрацію та ще три на відправку до Держфінмоніторингу:

 1. Суб’єкт первинного фінансового моніторингу зобов’язаний повідомляти спеціально уповноважений орган про порогові фінансові операції, ... протягом п’яти робочих днів з дня їх проведення (спроби проведення). (Стаття 8, п. 2.8.а Закону України №361-IX)

 2. Суб’єкт забезпечує виявлення фінансових операцій, зазначених у пункті 12 цього Порядку, до початку, в процесі, але не пізніше наступного робочого дня після їх проведення, або в день виникнення підозри, або під час спроби їх проведення, або після відмови клієнта від їх проведення. (п.14 Постанови КМУ №552)

 3. Суб’єкт не пізніше наступного робочого дня з дня їх виявлення вносить інформацію про них до реєстру. (п.14 Постанови КМУ №552)

Згідно зі статтею 253 Цивільного кодексу України обчислення строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем ​​закінчення строку є перший наступний за ним робочий день. Неробочими днями є лише ті, які визначені законодавством, а не індивідуальними актами СПФМ.

Посилання:

Як перенести Експерт-ФМ на інший комп'ютер

 1. На старому комп'ютері потрібно запустити Експерт-ФМ і вибрати пункт меню "Сервіс / База даних / Створити резервну копію".

 2. Скопіювати файл резервної копії бази даних на новий комп'ютер.

 3. Встановити на новому комп'ютері систему Експерт-ФМ.

 4. Запустити програму, натиснути "Відновити резервну копію" і вибрати файл з резервною копією бази даних.

 5. Зареєструвати сертифікати ЕЦП відповідального співробітника.

Установка Експерт-ФМ

Для успішної установки і роботи з Експерт-ФМ ваш комп'ютер повинен відповідати наступним мінімальним вимогам:

 • Операційна система: Windows XP і наступні за нею ОС в тому числі Windows Server.

 • Microsoft .NET Framework 3.5 і більше.

 • Мінімальна роздільна здатність екрану: 1024 х 768.

При першій установці програми необхідно завантажити та встановити безкоштовну базу даних Microsoft SQL Express. Ви також можете використовувати вашу корпоративну базу даних починаючи з версії 2005.

Досить запустити майстер установки і кілька разів натиснути кнопку "Далі", щоб встановити програму на ваш комп'ютер. Після установки на робочому столі буде додана іконка для запуску програми.

При першому запуску програми у вікні підключення до БД натисніть посилання "Створити нову базу данних". Це займе кілька секунд і програма Експерт-ФМ запуститься в демонстраційному режимі. Щоб активувати всі її функції, вам необхідно вибрати пункт меню "Допомога \ Про програму" і натиснувши кнопку "Змінити ліцензію" вибрати файл з кодом активації Expert-FM.lic

Для шифрування даних програма "Експерт-ФМ" використовує сертифікати ЕЦП. Дивись посилання:

Обмін даними з Держфінмоніторингом здійснюється по електронній пошті за протоколами POP3 і SMTP. Це може бути як корпоративна пошта, так і інші сервіси (Gmail, ...). Повідомлення, яке відправляється по електронній пошті надійно зашифровано. Щоб налаштувати відправку та отримання пошти з програми, необхідно вибрати пункт меню "Сервіс \ Параметри" і задати параметри підключення до POP3 і SMTP серверів (см. приклад для Gmail).

Работа з Експерт-ФМ

Картка організації (1-ФМ)

Перше, що потрібно зробити - це заповнити інформацію по організації і відповідальному працівнику. Виберіть пункт меню "Реєстр \ Картка організації (1-ФМ)".

Відкриється форма "Картка організації". У ній можна завести декілька карток організацій. Це потрібно коли є філії і відповідальний працівник головного офісу подає за них форму 1-ФМ до Держфінмоніторингу.

УВАГА: Перша додана організація буде головним офісом, всі наступні - філіями. Щоб додати картку організації, необхідно в панелі інструментів натиснути кнопку "Додати" або на клавіатурі Ctrl+N.

Відкриється форма, в якій вводяться всі дані по організації. Надалі для формування і відправки форми 1-ФМ, досить буде змінити тільки необхідні дані в картці організації або додати новий наказ щодо відповідального працівника. Якщо підвести курсор миші до будь-якого поля введення даних, то з'явиться підказка, з додатковою інформацією щодо заповнення цього поля.

Реєстрація фінансової операції (2-ФМ)

Виберіть пункт меню "Реєстр \ Реєстр фінансових операцій" і в формі, що з'явилася натисніть кнопку "Додати" або на клавіатурі Ctrl+N. Відкриється форма для реєстрації фінансової операції.

Введіть всі необхідні дані по операції, коди обов'язкового і внутрішнього моніторингу, учасників і натисніть кнопку "Зберегти". При збереженні даних буде виконана їх перевірка, і в разі наявності помилок буде запропонована можливість відразу їх виправити або зберегти дані як є, з можливістю виправити їх пізніше. Доки фінансова операція не додана до реєстру її можна редагувати і видалити. При додаванні фінансової операції до реєстру, перевірка коректності даних буде виконана ще раз автоматично і система попередить про помилкові дані.

Щоб додати фінансову операцію до реєстру, необхідно клацнути на ній правою кнопкою мишки і в контекстному меню вибрати пункт "Дії над операцією \ Додати до реєстру". З'явиться вікно вибору номера першої операції в реєстрі.

Наступний крок простий, але дуже важливий, тому до нього потрібно поставитися уважно. Нумерація в реєстрі наскрізна за весь час роботи СПФМ. Якщо ви раніше не реєструвалася даних про фінансові операції в реєстрі, то почніть нумерацію з 1. В іншому випадку введіть в цій формі номер на 1 більше останньої зареєстрованої операції.

Якщо надіслати повідомлення з номером фінансової операції, яка вже була раніше прийнята Держфінмоніторингом на облік, то у відповідь ви отримаєте від Держфінмоніторингу файл-квитанцію з кодом помилки 1102 (Операція з таким номером у Реєстрі вже існує). Після цього фінансову операцію в реєстрі доведеться анулювати, змінити її номер і повторно надіслати її до Держфінмоніторингу.

Тому, у вікні вибору номера першої операції в реєстрі, кнопка "ОК" перші 30 секунд недоступна, щоб ви могли уважно прочитати повідомлення і ввести правильне значення.