Що треба знати про список терористів

Русский | Українська

По кожному клієнту фінансової установи (далі – СПФМ) повинна бути проведена ідентифікація та визначено його рівень ризику у відповідності до вимог ст.9 та ст.11 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (№249-IV).

Обов'язково необхідно перевірити, чи є учасник фінансової операції в переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності, або щодо яких застосовано міжнародні санкції (далі - список терористів). Цей список формується Держфінмоніторингом і публікується на його офіційному веб-сайті www.sdfm.gov.ua згідно з постановою КМУ №745 від 18.08.2010.

Співробітник, відповідальний за фінансовий моніторинг в СПФМ, повинен:

  1. Відстежити повідомлення на офіційному веб-сайті Держфінмоніторингу, про внесення змін до списку терористів, відповідно до наказу Мінфіну України №1272 від 04.12.2012.
  2. Завантажити цей список зі змінами на поточну дату з офіційного веб-сайту Держфінмоніторингу у файлах формату PDF.
  3. Розмістити оновлений список на мережевому ресурсі в папці, зазначеної в «Правилах проведення фінансового моніторингу» - документі, який входить до складу обов'язкового пакету документів з фінансового моніторингу СПФМ.
  4. Оновити відповідний додаток в «Правилах проведення фінансового моніторингу» з вказанням дати затвердження змін у списку терористів та дати розміщення нового списку терористів на веб-сайті Держфінмоніторингу.
  5. Провести позапланове навчання всіх співробітників, що працюють з клієнтами. Під особистий підпис ознайомити їх з оновленим списком терористів.
Дуже важливий момент - як часто потрібно перевіряти наявність змін в списку терористів? Згідно з вимогою ст.17 Закону України №249-IV СПФМ зобов'язаний зупинити проведення фінансової операції у разі, якщо учасник фінансової операції значиться в актуальному, на поточний момент, списку терористів. А так, як оновлення списку терористів може відбуватися і щодня, і навіть по-кілька разів на день, то перевіряти наявність змін в списку терористів на веб-сайті Держфінмоніторингу слід не рідше одного разу на день.

На допомогу співробітникам СПФМ система «Експерт-ФМ» пропонує два унікальних і доступних усім сервіса: інформування про зміну списку терористів та пошук у списку терористів.

E-mail Повідомлення про зміну списку терористів

Протягом години після публікації на веб-сайті Держфінмоніторингу змін до списку терористів, всі підписчики отримають повідомлення про це по електронній пошті.

Повідомлення про зміну списку терористів

Підписка на отримання повідомлень доступна на веб-сайті системи «Експерт-ФМ» у розділі «Список терористів» (www.expert-fm.com/blacklist).

Пошук у списку терористів Пошук у списку терористів

Недостатньо просто завантажити останню версію списку терористів з веб-сайту Держфінмоніторингу. Необхідно переконатися, що учасник фінансової операції в ньому відсутній. А це дуже непросте завдання. Список терористів публікується в PDF форматі і запис по кожній особі виглядає схожим чином:


Номер в списку (C1): 204; Дата внес. (C2): 20101013; Тип особи (C4): 2; Джерело внес. (C5): СБ України від 16.02.2007 №15/856;
Ім'я 1 (C6): Шестаков; Ім'я 2 (C7): Сергій; Ім'я 3 (C8): Володимирович; Тип імені (C10): N; …
Дата нар. (C13): 19591227; Місце нар. (C14): Луганська область, м. Красний Луч; Громад. (C15): Україна; Посада (C17): майстер-підривник 4-го розряду шахти "Лідієвка" м. Донецька; Ідент. номер (C25): 2191012090; …


У цьому списку є як фізичні особи, так і юридичні, резиденти та нерезиденти. Успішність перевірки за допомогою стандартної функції пошуку в PDF документі визначається виключно уважністю і наполегливістю співробітника. Наприклад, потрібно перевірити в списку клієнта з ім'ям Mohamed Yassin. Шукати в PDF-форматі можливо лише по одному слову і для кожного збігу потрібно переглядати решту тексту. У списку терористів від 13.02.2013 слово «Mohamed» зустрічається 112 разів, «Yassin» - 14. Якщо співробітник відповідально ставиться до перевірки, то у нього є шанс знайти потрібний запис на 196-й (!) сторінці списку:


Номер в списку (C1): 1079; …
Ім'я 1 (C6): ALI; Ім'я 2 (C7): Yassin; Ім'я 3 (C8): Mohamed; Тип імені (C10): PE; Категорія (C11): aka; Якість (C12): 1;


Очевидно, що тільки автоматизація процесу пошуку у списку терористів може забезпечити необхідну результативність і мінімальні витрати часу.

Система «Експерт-ФМ» дозволяє всім, у кого є доступ до мережі Інтернет, скористатися сервісом миттєвого пошуку в актуальному списку терористів. Переваги такого пошуку:

  • Якісний пошук за повним ім'ям або за його частиною, або за номером документа.
  • Відображення інформації в зручній та наочній формі.
  • Переклад з англійської мови додаткової інформації про терориста.

Можна задавати будь-який порядок слів: «Mohamed Yassin» або «Yassin Mohamed». Система моментально знайде потрібний запис. По ньому можна переглянути детальну інформацію та, при потребі, роздрукувати.

Миттєвий пошук в списку терористів доступний на веб-сайті системи «Експерт-ФМ» у розділі «Список терористів» (www.expert-fm.com/blacklist).